EDITIONS
Asamiya

ঘৰে ঘৰে ভিক্ষা মাগি দৈনিক ১০০০ লোকৰ ক্ষুধা নিবাৰণ কৰে এইজন প্ৰাক্তন সাংবাদিকে

Team Asamiya
31st Oct 2016
Add to
Shares
19
Comments
Share This
Add to
Shares
19
Comments
Share

তাৰা পাটকাৰে ২০১৪ চনত সাংবাদিকতা এৰি আৰম্ভ কৰিছিল ৰোটি বেংক । এই ৰোটি বেংকে বুণ্ডেলখণ্ডৰ মাহোবা জিলাৰ খৰাং পীড়িত অঞ্চলৰ লোকসকলক বিনামূলীয়া খাদ্য প্ৰদান কৰে । ঘৰে ঘৰে ভিক্ষা মাগি তাৰা আৰু তেওঁৰ স্বেচ্ছাসেৱকসকলে খাদ্য সংগ্ৰহ কৰে আৰু প্ৰতিদিনে ১০০০ লোকক খাদ্যৰ যোগান ধৰে ।

Image : Point Blank 7

Image : Point Blank 7


৪৬ বছৰীয়া প্ৰাক্তন সাংবাদিকজন আৰু তেওঁৰ বাৰগৰাকী সহযোগীয়ে মিলি গঠন কৰা বুণ্ডেলি সমাজ নামৰ সংগঠনটোৱে পৰিচালনা কৰে এই প্ৰকল্প । আজি প্ৰায় ১০০০ স্বেচ্ছাসেৱকেৰে ৰোটি বেংক অন্যান্য স্থানলৈও সম্প্ৰসাৰিত হৈছে ।

সম্পূৰ্ণ দানৰ ওপৰত চলা এই প্ৰকল্পৰ প্ৰতি দাতা সকলৰ আছে আকুণ্ঠ সমৰ্থন । "ইয়াত কোনো টকা পইছা জড়িত হৈ থকা নাই। আমি যিসকল চিকিৎসকক আমাৰ লগত জড়িত কৰিছো তেওঁলোকেও বিনামূল্যে নিজৰ সেৱা প্ৰদান কৰে ।" তাৰাই কয় । তাৰাৰ লক্ষ্য এই প্ৰকল্পক ১৩ খন আন জিলাৰ লগতে কাষৰীয়া উত্তৰ প্ৰদেশ আৰু মধ্য প্ৰদেশলৈও সম্প্ৰসাৰিত কৰা । 

তাৰাই স্বীকাৰ কৰে যে ভোকাতুৰক খাদ্য প্ৰদান কৰাটো বিভিন্ন সমস্যআৰ মাত্ৰ এটা দিশহে । তেওঁলোকে এই অঞ্চলত এখন এইমছ স্থাপনৰ দাবীত অনশন কাযসূচীও গ্ৰহণ কৰিছে ।

অকল মাহোবা জিলাতে দুই লাখৰো অধিক লোক চিলিকাৰে প্ৰদুষিত বায়ু সেৱনৰ ফলত চিলিকছিছ ৰোগত আক্ৰান্ত । "এই অঞ্চলৰ পঁয়া লগা স্বাস্থ্য কেন্দ্ৰসমূহ পৰিচালনাৰ বাবে মাত্ৰ ২০ জন চিকিৎলকহে আছে । একেই অৱস্থা আ অঞ্চলতো ।" তাৰাই কয় ।

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

আপুনি ভাল পাব পৰা অন্যান্য কাহিনী

উদ্যেগশীলতাৰে উত্তৰ-পূবৰ ছবি সলনি কৰাৰ লক্ষৰে ইটানগৰত 'য়ং লীডাৰছ কানেক্ট'

প্ৰতিশোধ নহয়, অনুকম্পা : পত্নীৰ প্ৰাণ লোৱা হাতীৰ সংৰক্ষণত ব্যস্ত এজন অৱসৰপ্ৰাপ্ত অধ্যাপক

এলিজাবেথৰপৰা ৰেম্ব'লৈকে যিকোনো ৰূপ ধাৰণ কৰিব পৰা এগৰাকী মেক আপ শিল্পী

ৰোগীৰ মৃত্যুৱে 'ট্ৰেফিক মেন'ত পৰিণত কৰিলে এজন চিকিৎসকক

Add to
Shares
19
Comments
Share This
Add to
Shares
19
Comments
Share
Report an issue
Authors

Related Tags