EDITIONS
Asamiya

মানসিক শক্তিয়েই মূলধন ৱাচিমৰ

24th Feb 2016
Add to
Shares
31
Comments
Share This
Add to
Shares
31
Comments
Share

মানুহৰ মনৰ সমান বেগী বস্তু পৃথিৱীত একোৱেই নাই। মনৰ ইচ্ছা সবল হলে সকলো অসম্ভব যেন লগা বস্তু সম্ভব কৰি তুলিব পাৰি । তাৰ বাবে লাগে প্ৰচণ্ড মানসিক শক্তি। মানসিক শক্তি সঠিক ভাবে যাতে প্ৰয়োগ কৰা হয় তাৰ বাবে সঠিক নিদৰ্শনৰ পথ মুকলি কৰি সমাজত সেৱা আগবঢাইছ ৱাচিমে খণ্ডকাৰে । গুৱাহাটীৰ হাতীগাওঁ চাৰিআলিৰ বাসিন্দা ৱাচিম। পেচাত এজন মানসিক চিকিৎসক, জীৱনৰ দুঃসময়ত ঘটা ঘটনা প্ৰৱাহেই ৱাচিমক “Mind Power Development” কৰা নিচিনা পেছাত জড়িত কৰি তুলিলে । সেয়েহে কোৱা হয় “ মন কৰিলেই চন ” । 

image


যোৱা আঠবছৰ ধৰি মানসিক শক্তিক কেনেকৈ কামত লগাব পাৰি সেই সম্পৰ্কে পৰামৰ্শ আগবঢ়াই অহা ৱাচিমৰ বাবে ই কেৱল এক পেছা নহয় । একো একোজন লোকক মানসিকভাৱে সবল কৰি তোলাটো তেওঁৰবাবে এক সেৱা ।

'স্কুলত পঢ়ি থকা সময়তে মই খুবেই লাজুকীয়া স্বভাৱৰ আছিলো । মানুহৰ আগত কথা ক’বলৈকে লাজ কৰিছিলো । আত্মবিশ্বাসৰ অভাব আছিল । এক প্ৰকাৰে কবলৈ গলে হীনমান্যতাত ভুগিছিলো । কিন্তু লাহে কৈ নিজৰ মাজত ইমান দুবিধাতো অদম্য শক্তি বিচাৰি পাইছিলো আৰু আত্মোপলব্ধি কৰি বিচাৰি পাইছিলো এটা মূলমন্ত্ৰ । সেইটো হ’ল - সমস্যা থকাটো সমস্যা নহয়, সমস্যাটোৰ বিষয়ে একো নকৰাটোহে সমস্যা । সেই মূলমন্ত্ৰকে সৰোগত কৰি জীৱনটো আগুৱাই লৈ যাবলৈ আৰম্ভ কৰিলো আৰু সেই মতেই কাম । গোপাল বড়ো স্কুলৰ পৰা উৰ্ত্তীণ হৈ, আৰ্যবিদ্যাপীঠ কলেজৰ পৰা গ্ৰেজুৱেট হওঁ আৰু ইয়াৰ পিছত কৰ্ণাটক বিশ্ববিদ্যলয়ৰ পৰা ২ বছৰ চাইক’লজী বিষয়ত অধ্যয়ন কৰোঁ । ইয়াৰ পিছত ভাৰত, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু যুক্তৰাজ্যৰপৰা Brain Programme, Stress Management, Neuro Linguistic Programme ইত্যাদি বিষয়ত বিশেষ প্ৰশিক্ষণ গ্ৰহণ কৰোঁ । এই ক্ষেত্ৰত ডেল কাৰ্নেগী প্ৰতিষ্ঠানৰ অধীনত গ্ৰহণ কৰা প্ৰশিক্ষণ বিশেষ ভাবে উল্লেখযোগ্য ।'
image


সৰ্বমুঠ ১০ টা বিষয়ত প্ৰশিক্ষণ অথবা পৰামৰ্শ আগবঢ়ায় ৱাচিমে- এইবোৰৰ অন্যতম হ’ল হতাশা, অনিদ্ৰা, খং, দুচিন্তা, ভয়, বেয়া স্মৃতিৰ পৰা কেনেকৈ মুক্তি লাভ কৰিব পাৰি, বদ অভ্যাসৰ পৰা মুক্তি আৰু কেৰিয়াৰ আদি । উল্লেখযোগ্য যে Neuro Psychological Method ব্যবহাৰ কৰি ৱাচিমে সেৱা আগবঢ়ায় । ৱাচিমে দাবী কৰে যে তেওঁৱেই প্ৰক্ৰিয়াটো ব্যবহাৰ কৰা উত্তৰ পুবৰ প্ৰথমজন ব্যক্তি আৰু এই প্ৰক্ৰিয়াটো গ্ৰহণ কৰা ৰোগীয়ে অতি সোনকালে আৰোগ্য লাভ কৰে । ৱাচিমে বৰ্ত্তমানলৈকে প্ৰায় ৩০,০০০ সমস্যাৰে জৰ্জৰিত মানুহক সঠিক পথৰ নিৰ্দশন দেখুৱাইছে । খুলি দিছে মনৰ শক্তিৰ দুৱাৰ। 

image



সামাজিকভাবে চিকিৎসা বৃত্তিৰ লগত জড়িত হোৱাৰ পূৰ্বে বিভিন্ন স্কুলত বাট কুৰি বাই খোজ কাঢি Mind Power বিষয়ে অৱগত কৰিবলৈ, অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত কৰিবলৈ, প্ৰচেষ্টা চলাইছিল । এই প্ৰচেষ্টা বহু ক্ষেত্ৰত অসফল হৈছিল যদিও কিছু সংখ্যাক স্কুলত Mind Power সম্পৰ্কীয় অনুষ্ঠান সফলতাৰে সমাপ্ত কৰিছিল । দিন যোৱাৰ লগে লগে ৱাচিমে এন. জি. অ মাল্টিনেচনেল কোম্পানী আৰু কলেজত অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত কৰিবলৈ ধৰিলে আৰু পোন প্ৰথমবাৰৰ কলেজত অনুষ্ঠিত কৰা Mind Power ৰৰ অনুষ্ঠানৰ ভিতৰত শ্বিলং ইঞ্জিনিয়াৰিং মেনেজমেণ্টৰ অনুষ্ঠানৰ কথা ক’ব পাৰি । উল্লেখ্য যে ফিজিঅথেৰাপি , ব্ৰেইন থেৰাপি , ৰাইট ব্ৰেইন Exercise আদিও ৱচিমে কৰায় । ভবিষ্যতে ৱাচিমে সুস্থভাবে জীৱন যাপন কি দৰে কৰিব পৰি তথা মানসিক শান্তি সম্পৰ্কে কৰ্মশালা, অভিভাৱকৰ সজাগতাৰ সপৰ্কে কৰ্মশালা, স্ব-অধিকাৰ আৰু আইন সম্পৰ্কে কৰ্মশালা অনুষ্ঠিত কৰি সমূহ জনসাধাৰণক সেৱা আগবঢ়োৱাৰ ইচ্ছাৰ কথা জনালে । তেওঁ বিশ্বাস কৰে যে প্ৰতেক মানুহেই নিজৰ জন্মগত অধিকাৰ উপভোগ কৰা উচিত । ৱাচিমৰ যাত্ৰা সফল হওক, শুভকামনা থাকিল ।

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

অন্যান্য কেতবোৰ কাহিনী

গৃহিণীৰ পৰা জাহাজৰ নিৰ্মাতা আৰু ৰেষ্টুৰাঁ ব্যৱসায়ী : অঞ্জলী বৰাৰ কাহিনী

৪০০ টকীয়া চাকৰিৰ পৰা কুইক হীলৰ প্ৰতিষ্ঠালৈকে কাটকাৰ ভাতৃদ্বয়ৰ চমকপ্ৰদ যাত্ৰা

মডেল মাতৃৰ পৰা মডেল উদ্যোগীলৈ – তাৰা শৰ্মা চলুজাৰ কাহিনী

জীৱনৰ প্ৰথম লক্ষ্যত উজুটি খাই হতাশ নোহোৱা কোটিপতি ব্যৱসায়ী সৌম্যা গুপ্তা




Add to
Shares
31
Comments
Share This
Add to
Shares
31
Comments
Share
Report an issue
Authors

Related Tags