EDITIONS
Asamiya

ভাৰতৰ ১৮ বছৰীয়া ৰিফাটে বিশ্বৰ ক্ষুদ্ৰতম কৃত্ৰিম উপগ্ৰহৰ আৰ্হি প্ৰস্তুত কৰিছে

20th May 2017
Add to
Shares
18
Comments
Share This
Add to
Shares
18
Comments
Share

২১ জুনত পৃথিৱীৰ ক্ষুদ্ৰতম কৃত্ৰিম উপগ্ৰহ কালামছেট উন্মোচন কৰা হ'ব । এই উপগ্ৰহৰ আৰ্হি প্ৰস্তুত কৰিছে তামিল নাডুৰ ১৮ বছৰীয়া ছাত্ৰ ৰিফাট শ্বাৰুকে । প্ৰথম বাৰৰ বাবে এজন ভাৰতীয় ছাত্ৰৰ এটা পৰীক্ষামূলক প্ৰকল্পলৈ নাছাই সমৰ্থন আগবঢ়াইছে ।

Source- New York Post

Source- New York Post


তামিল নাডুৰ পিলাপট্টি চহৰৰ শ্বাৰুকে আৰ্হি প্ৰস্তুত কৰা এই কৃত্ৰিম উপগ্ৰহটোৰ ওজন মাত্ৰ ৬৪ গ্ৰাম । ভাৰতৰ প্ৰক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি ড° এ পি জে আব্দুল কালামৰ নামেৰে নামাকৰণ কৰা এই উপগ্ৰহটো ৱালপছ দ্বীপৰ নাছাৰ উৎক্ষেপন কেন্দ্ৰৰ পৰা উৎক্ষেপv কৰা হ'ব ।

নাছা আৰু আই ডুডল স্পেছৰ যুটীয়া প্ৰচেষ্টাত অনুষ্ঠিত কিউবছ ইন স্পেচ নামৰ প্ৰতিযোগিতাৰ যোগেদি শ্বাৰুকৰ প্ৰকল্পটো নিৰ্বাচিত হৈছিল । এই উপগ্ৰহৰ অভিষান কাল হ'ব ২৪০ মিনিট । এই উপগ্ৰহৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে 3D প্ৰিণ্টেড কাৰ্বন ফাইবাৰৰ কাৰ্যকৰিতা প্ৰদৰ্শন । এই উপগ্ৰহত এটা কম্পিউটাৰ আৰু আঠটা চেন্সৰ সংযুক্ত আছে যি পৃথিৱীৰ ত্বৰণ, ঘূৰ্ণন, চুম্বকীয় শক্তি আদিৰ জোখ ল'ব । এই প্ৰতিযোগিতাৰ মূল লক্ষ্য আছিল চাৰি মিটাৰ এটা ঘনকৰ মাজত এই আটাইখিনি কাৰ্যপ্ৰণালী অন্তৰ্ভূক্ত কৰি তাক এটা কাৰ্যক্ষম কৃত্ৰিম উপগ্ৰহৰ ৰূপ দিয়া ।

শ্বাৰুকৰ প্ৰকল্পটো স্পেচ কিডছ ইণ্ডিয়াই স্পনচৰ কৰিছে । শ্বাৰুক নাছা কিডছ ক্লাবৰো সদস্য । এই ুপগ্ৰহটো নিৰ্মাণত প্ৰয়োজন হোৱা বিভিন্ন অংশ বিদেশৰ পৰা অনা হৈছিল যদিও কিছু অংশ দেশতে নিৰ্মাণ কৰি লোৱা হৈছিল ।

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

অন্যান্য কেতবোৰ কাহিনী

সৰ্থেবাৰীৰ কাঁহ-পিতলক দেশজোৰা বজাৰ দিয়াৰ চেষ্টা কাহী-বাটি ডট কমৰ

অসমীয়া বস্ত্ৰক বিশ্বৰ বজাৰলৈ নিয়া e-bozar.com

গৌতম গোস্বামীয়ে onlineguwahati.com যোগে আগবঢ়াইছে তথ্যপ্ৰযুক্তিৰ অনলাইন প্ৰশিক্ষণ

Add to
Shares
18
Comments
Share This
Add to
Shares
18
Comments
Share
Report an issue
Authors

Related Tags