EDITIONS
Asamiya

বন্ধ কাৰখানা চলাই বিশাল কোম্পানী গঢ়া এজন শ্ৰমিক

28th Dec 2016
Add to
Shares
149
Comments
Share This
Add to
Shares
149
Comments
Share

পিতৃ আৰু জ্যেষ্ঠ ভাতৃৰ মৃত্যুৰ পাছত ১৬ বছৰীয়া সুদীপ দত্তৰ মূৰত যেন সৰগ ভাগি পৰিছিল । তেওঁ উচ্চ শিক্ষা লাভ কৰি অভিযন্তা হবলৈ ইচ্ছা কৰিছিল কিন্তু ঘৰৰ একমাত্ৰ উপাৰ্জনকৰ্ত্তাৰ ভূমিকাত অৱতীৰ্ণ হ'বলগীয়া হয় । পশ্চিম বঙ্গৰ দুৰ্গাপূৰৰ ঘৰ এৰি তেওঁ মুম্বাইলৈ যায় আৰু তাত এটা কাৰখানাৰ শ্ৰমিক হিচাপে ১৫ টকা পাৰিশ্ৰমিকত কাম কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে ।

Image : (L) - Rediff; (R) - Forbes India

Image : (L) - Rediff; (R) - Forbes India


বৰ্তমান তেওঁ ১,৬৮৫ কোটি টকাৰ এটা কোম্পানী চলায় যি বিভিন্ন ডাঙৰ ডাঙৰ প্ৰতিস্থানৰ পেকেজিঙৰ প্ৰয়োজন পূৰণ কৰে । সুদিপৰ এছ ডি এলুমিনিয়াম লিমিটেড আজি ভাৰতৰ এটা আগশাৰীৰ পেকেজিং কোম্পানী ।  

ভাগ্যৰ বিড়ম্বনাত মুম্বাইলৈ কাম কৰিবলৈ যোৱাৰ পাছত সুদীপে কেইবছৰমান ধৰি এটা পেকেজিং ফেক্টৰীত কাম কৰিছিল । ২০ জন লোকৰ সৈতে একেটা কোঠাত থাকি দৈনিক ৪০ কিলোমিটাৰ খোজ কাঢ়ি তেওঁ কামলৈ গৈছিল । কিন্তু দুবছৰ কাম কৰাৰ পাছত কাৰখানাটো লোকচানৰ সন্মূখিন হোৱাত কাৰখানাৰ মালিকে এিটো বন্ধ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয় । কিন্তু সুদীপে মালিকজনক সেই ফেক্টৰীটো চলাই নিয়াৰ আশ্বাস দিয়ে আৰু ১৬০০০ দি লাভৰ অংশ ভগাই লোৱাৰ চৰ্তত কাৰখানাটোৰ দায়িত্ব লয় ।

সেই সময়ৰ বিখ্যাত কোম্পানীবোৰে পেকেজিঙৰ বজাৰখন দখল কৰি থোৱাৰ সময়তে সুদীপে ফাৰ্মাচিউটিকেল খণ্ডৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়ে । ভাৰতৰ ফাৰ্মা উদ্যোগৰ প্ৰসাৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব দি তেওঁ নিজৰ কোম্পানীটোক দ্ৰুতগতিত আগ বঢ়াই নিয়ে । 

২০০৮ চনত সুদীপে ১৩০ কোটি টকাৰে ইণ্ডিয়া ফইলছ নামৰ কোম্পানীটো ক্ৰয় কৰে । এই কোম্পানী ক্ৰয় কৰাটো প্ৰত্যাহ্বানমূলক আছিল যদিও তেওঁ এই কামত আগবাঢ়ে । ইয়াৰ ফলত তেওঁৰ কোম্পানীটো দেশৰ আগশাৰীৰ কোম্পানীত পৰিণত হয় । আজি সুদীপৰ কোম্পানীটো ১,৬০০ কোটি টকা মূল্যৰ এটা আগশাৰীৰ কোম্পানী ।

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

আপুনি ভাল পাব পৰা অন্যান্য কাহিনী

জাহাজৰ খালাছী এম জি মুথুৱে গঢ়িলে বিশাল ব্যাৱসায়িক সাম্ৰাজ্য

বিহাৰৰ এখন জিলাৰ মহিলাসকলে কলাৰে গছ-গছনি সংৰক্ষণ কৰিছে

এইগৰাকী কাশ্মিৰী মহিলাই ফুলৰ খেতিক দিছে এক নতুন ৰূপ

এগৰাকী সফল মুক বধিৰ এথলীট আৰু মডেল ছফিয়া জো্





Add to
Shares
149
Comments
Share This
Add to
Shares
149
Comments
Share
Report an issue
Authors

Related Tags