EDITIONS
Asamiya

ব্যক্তিগত শাখাত অলিম্পিক পদক অৰ্জন কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় কে ডি যাধৱ

Team Asamiya
2nd Sep 2016
Add to
Shares
20
Comments
Share This
Add to
Shares
20
Comments
Share

মল্লযোদ্ধা কে ডি যাধৱ আছিল ব্যক্তিগত শাখাত অলিম্পিক পদক জয় কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় । ১৯৫২ চনত হেলছিংকি অলিম্পিকত তেওঁ পদক লাভ কৰিছিল । পদ্ম পুৰষ্কাৰ নোপোৱা একমাত্ৰ ভাৰতীয় অলিম্পিয়ানো তেৱেঁই । প্ৰায় অৰ্ধশতিকা ধৰি তেওঁ সোমাই আছিল পাহৰণিৰ গৰ্ভত । 

১৯৫২ত কছাভা দাদাচাহেব যাধৱ আছিল এজন ৰাষ্ট্ৰীয় নায়ক । ১৯৫২ চনত বেন্টামৱেইট শাখাত ফ্ৰিষ্টাইল মল্লযুদ্ধত ব্ৰঞ্জৰ পদক পোৱা যাধৱক আখ্যা দিয়া হৈছিল পকেট ডাইনাম' । ইয়াৰ পাছত সুদীৰ্ঘ ৫০ বছৰ পাছত ১৯৯৬ চনত লিয়েণ্ডাৰ পেজে ভাৰতলৈ এটা ব্ৰঞ্জৰ পদক আনিছিল ব্যক্তিগত শাখাত । 

Image : (L) - Times of India; (R) - Insist Post

Image : (L) - Times of India; (R) - Insist Post


১৯৪৮ চনৰ লণ্ডন অলিম্পিকত কে ডি যাধৱে ষষ্ঠ স্থান লাভ কৰিছিল ফ্লাইৱেইট শাখাত । পিতৃ আৰু চাৰিজন ককায়েকৰপৰা মল্লযুদ্ধ শিকা যাধৱে চাৰিবছৰৰ পাছত হেলছিংকিত গৈ উপস্থিত হবলৈ চৰকাৰী অনীহা আৰু আৰ্থিক সংকটৰ সৈতে মোকবিলা কৰিব লগীয়া হৈছিল । তেওঁৰ যাত্ৰাৰ খৰচ বহন কৰিছিল তেওঁৰ বন্ধু-বান্ধৱ আৰু শুভাকাংক্ষীয়ে । জুলাইৰ ২৩ তাৰিখে ব্ৰঞ্জৰ পদক অৰ্জন কৰি তেওঁ সেইসকলৰ আদৰৰ প্ৰতিদান দিছিল । যদিও হকী দলে সেইবাৰ সোণৰ পদক পাইছিল কিন্তু ভাৰতীয় দলৰ তাৰকা আছিল যাধৱ । 

Image: Democratic Paper

Image: Democratic Paper


১৯৯৬ চনৰপৰা ভাৰতৰ প্ৰতিজন ব্যক্তিগত অলিম্পিক পদক বিজেতাক পদ্ম বঁটাৰে সন্মানিত কৰি অহা হৈছে । কিন্তু কছাভা দাদাচাহেবৰ মৃত্য হৈছিল ১৯৮৪ চনত আৰু সেয়েহে তেওঁ এই পদকৰ পৰা বঞ্চিত হৈ ৰ'ল । পদ্ম পুৰষ্কাৰৰ নীতি অনুসৰি সাধাৰণতে মৰণোত্তৰভাৱে এই বঁটা প্ৰদান কৰা নহয় । বিৰল কোনো সাফল্যৰ বাবে মৰণোত্তৰভাৱে এই বঁটা দিলেও সেয়া ব্যক্তিজনৰ মৃত্যুৰ এবছৰৰ ভিতৰত এই বঁটা ঘোষণা কৰিব লাগিব ।

এই নিয়মৰ বাবেই যাধৱে এই বঁটা পোৱা টান যদিও তেওঁৰ পুত্ৰ ৰঞ্জিতৰ দাবী চাৰকাৰে নিয়ম সলনি কৰি তেওঁক পদ্মভূষণ বঁটা দিব লাগে । "মোৰ দেউতাই দেশৰ প্ৰথমটো ব্যক্তিগত অলিম্পিক মেডেল আনিছিল অথচ তেওঁক সকলোৱো পাহৰি গ'ল। মই কেতিয়াবা ভাবোঁ তেঁৰ পদকটো সাগৰত পেলাই দিয়াই ভাল । " ৰঞ্জিতে দ্য হিন্দু কাকতক কয় ।

বছৰ বছৰ ধৰি পাহৰণিৰ গৰ্ভত হেৰাই থকাৰ পাছত ২০০০ চনত ক্ৰীড়া মন্ত্ৰালয়ে তেওঁক অৰ্জুন বঁটাৰে সন্মানিত কৰে । ২০১১ চনত নতুন দিল্লীৰ ইন্দিৰা গান্ধী ক্ৰীড়া প্ৰকল্পৰ মল্লযুদ্ধৰ ভেন্যুৰ নামাকৰণ যাধৱৰ নামেৰে কৰা হয় ।

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

আপুনি ভাল পাব পৰা অন্যান্য কাহিনী

কেক বনোৱাৰ চখৰপৰাই আৰম্ভ টিক্-টক্ বেইকহাউছ 

ভাৰতত 'অযোগ্য' মালৱিকা ৰায় আজি এমআইটিত অধ্যয়নৰত

পাক সেনাৰ মেজৰ হোৱা ভাৰতীয় চোৰাংচোৱাজন

নৱেম্বৰত উত্তৰ-পূব ষ্টাৰ্টআপ সমাৰোহ 'আপষ্টাৰ্ট'


Add to
Shares
20
Comments
Share This
Add to
Shares
20
Comments
Share
Report an issue
Authors

Related Tags