EDITIONS
Asamiya

কাশ্মীৰৰ ক্ৰিকেট প্ৰশিক্ষক ছাকিনা আখটাৰে যুঁজ দিছে সামাজিক বাধাৰ বিৰুদ্ধে

28th Dec 2016
Add to
Shares
32
Comments
Share This
Add to
Shares
32
Comments
Share

ছাকিনা আখটাৰৰ ইচ্ছা আছিল ভাৰতৰ বাবে ক্ৰিকেট খেলা । কিন্তু পৰিয়ালৰ সমৰ্থনৰ অভাৱত সেই সপোন মৰহি গ'ল । কিন্তু তেওঁ নিজৰ নিচা বাদ দিব নোৱাৰিলে আৰু বিগত আঠ বছৰ ধৰি তেওঁ কাশ্মীৰ বিশ্ববিদ্যালয়ত ক্ৰিকেট প্ৰশিক্ষকৰ দায়িত্ব পালন কৰি আহিছে । 

Source : The Tribune

Source : The Tribune


শ্ৰীনগৰৰ মুনাৱৰাবাদৰ বাসিন্দা ছাকিনা কাশ্মীৰৰ একমাত্ৰ অৰ্হতাপ্ৰাপ্ত ক্ৰিকেট প্ৰশিক্ষক । বৰ্তমান তেওঁ ৰাজ্যখনৰ ১৯ বছৰৰ অনুৰ্দ্ধৰ ছোৱালী দলটোক প্ৰশিক্ষণ দি আছে । 

"সৰুতে মই ল'ৰাৰ লগত ক্ৰিকেট খেলিছিলো । তেতিয়াই মোৰ খেলটোৰ প্ৰতি ধাউতি বাঢ়িছিল ।" ছাকিনাই কয় । কিন্তু সামাজিক বাধাৰ বাবে উচ্চতৰ মাধ্যমিক শ্ৰেণীত থাকোঁতে তেওঁ খেল বাদ দিব লগীয়া হয় । কিন্তু পিছলৈ তেওঁ জিলা পৰ্যায়ত খেলিবলা লয় আৰু ১৯৯৮ চনত তেওঁ প্ৰথমবাৰৰ বাবে ১৯ বছৰ অনুৰ্দ্ধৰ দলত স্থান পায় । এই খেলতে তেওঁ শ্ৰেষ্ঠ বলাৰ আৰু সৰ্বাধিক ৰাণ স্ক'ৰাৰ হিচাপে "ৱমেন অৱ দা চিৰিজ" সন্মান লাভ কৰে । 

শ্ৰীনগৰৰ মহিলা মহাবিদ্যালয়ত অধ্যয়ন কৰি থকাৰ সময়ত তেওঁ বেছিভাগ সময় ক্ৰিকেট অনুশীলন কৰি কটাইছিল । বিশ্ববিদ্যালয়ত অধ্যয়ন কৰি থকাৰ সময়ত তেওঁ প্ৰথম ষান্মাষিকতে পঢ়া-শুনা বাদ দি দিল্লীলৈ গৈ ক্ৰীড়াৰ ডিপ্লমা লাভ কৰে । ২০০৯ চনত তেওঁ বি চি চি আইৰ প্ৰশিক্ষকৰ ডিপ্লমা পৰীক্ষা A লেভেলত উত্তীৰ্ণ হয় । ইয়াৰ পাছতে তেওঁ কেইবাটাও প্ৰশিক্ষণ শিবিৰ আয়োজন কৰে । ২০০৭ চনত তেওঁ কাশ্মীৰ বিশ্ববিদ্যালয়ত প্ৰশিক্ষকৰ চাকৰিত সোমায় । বৰ্তমান তেওঁ ল'ৰা আৰু ছোৱালী উভয়কে প্ৰশিক্ষণ দিয়ে । ভবিষ্যতে এগৰাকী ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰশিক্ষক হোৱাৰ ইচ্ছা আছে । 

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

আপুনি ভাল পাব পৰা অন্যান্য কাহিনী

বিহাৰৰ এখন জিলাৰ মহিলাসকলে কলাৰে গছ-গছনি সংৰক্ষণ কৰিছে

এইগৰাকী কাশ্মিৰী মহিলাই ফুলৰ খেতিক দিছে এক নতুন ৰূপ

এগৰাকী সফল মুক বধিৰ এথলীট আৰু মডেল ছফিয়া জো

২০১৭ চনৰ পৰা সৌৰ আৰু বায়ু শক্তিৰে চলিব গুগল


Add to
Shares
32
Comments
Share This
Add to
Shares
32
Comments
Share
Report an issue
Authors

Related Tags