EDITIONS
Asamiya

ব্যৱসায়িক ধাৰণা এটাৰ প্ৰাৰম্ভিক স্তৰতে কেনেদৰে পুঁজি সংগ্ৰহ কৰিব পাৰি

20th Nov 2015
Add to
Shares
12
Comments
Share This
Add to
Shares
12
Comments
Share

ষ্টাৰ্ট আপ ব্যৱসায় হৈছে অনেক ধন ঘটাৰ অতি লাভজনক আৰু সহজ প্ৰক্ৰিয়া । যেতিয়াই আপোনাৰ মগজুত কোনো 'ব্ৰাইট আইডিয়া'ৰ জন্ম হয়, তাক বহী এখনত টুকি ৰখা উচিত । এক উৎকৃষ্ট ব্যৱসায়ৰ আঁচনি তৈয়াৰ কৰক, আৰ্থিক অভিক্ষেপৰ খচৰা নিৰ্মাণ কৰক আৰু কেনেদৰে কোটিটকীয়া বজাৰখনত তাক দাখিল কৰিব পাৰি- সেইবিষয়ে চিন্তা কৰক । ইয়াৰ পিছত আপোনাৰ পৰিকল্পনা অথবা আঁচনিখনৰ বিষয়ে বিনিয়োগকাৰীসকলক বিশদভাবে জনাওক আৰু দেখিব- তেওঁলোকে ততালিকে আপোনাৰ আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিবলৈ সাজু হৈ পৰিছে ।

এনে দিবাস্বপ্নৰ পৰা ওলাই আহক- এইয়া হৈছে বাস্তৱৰ সমুখীন হোৱাৰ সময় ।

ষ্টাৰ্ট-আপ সমুদায়ত প্ৰায়ে এই প্ৰশ্নটি শুনিবলৈ পোৱা যায়- “আমি কেনেদৰে পুঁজি গোটাম?” কিছুমান মানুহে এটি ধাৰণাক ফলপ্ৰসু বুলি প্ৰমাণ কৰাৰ পিছত হে পুঁজি বিচাৰিবলৈ ধৰে; অন্যহাতে কিছুমান ব্যক্তিয়ে একো এটা কৰাৰ আগতেই পুঁজিৰ সন্ধান কৰিব খোজে ।

পুঁজি গোটোৱাৰ সঠিক সময় হৈছে- যেতিয়া আপুনি আপোনাৰ প্ৰডাক্টটোক বজাৰৰ উপযোগী বুলি পৰীক্ষা কৰি চায় আৰু গ্ৰাহকসকলে আপোনাৰ প্ৰডাক্টটো হাঁহিমুখে আকোঁৱালি লয় । কিন্তু তাৰপিছতো বহুতে ধাৰণা এটিৰ প্ৰাৰম্ভিক স্তৰতে ফাণ্ডিং অথবা পুঁজিৰ সন্ধান কৰিবলৈ ধৰে । পোন-প্ৰথমবাৰ ব্যৱসা.ত হাত দিয়া উদ্যমী ব্যৱসায়ীৰ কাৰণে এনেদৰে পুঁজি সংগ্ৰহ কৰিব পৰাটো প্ৰায় অসম্ভৱ কথা ।

image


আপোনাৰ ষ্টাৰ্ট-আপ যদি এতিয়াও প্ৰাৰম্ভিক স্তৰতেই আছে, তেন্তে তলত দিয়া ধৰণেৰে আপুনি পুঁজি সংগ্ৰহ কৰিব পাৰে.

১ পূৰ্ববৰ্তী ষ্টাৰ্ট-আপৰ সফলতা

যদি আপুনি ইয়াৰ আগতেও কোনো ব্যৱসায়ৰ আৰম্ভণি কৰিছিল আৰু আপোনাৰ বিনিয়োগকাৰী সকলক ধনী কৰি তুলিছিল, তেন্তে আপুনি আইডিয়াৰ স্তৰতে পুঁজি লাভ কৰাৰ সম্ভাৱনা অনেক বেছি । মই ভাবোঁ তেনে কোনো ব্যক্তিয়ে এই প্ৰবন্ধটো এতিয়া পঢ়ি থকা নাই । তেনে ব্যক্তিক কোনো পৰামৰ্শৰ প্ৰয়োজন নাই আৰু তেওঁ চাগে ইতিমধ্যে পুঁজিৰ যোগাৰ কৰিলেই ।

২ আপোনাৰ কৰ্মক্ষেত্ৰত প্ৰচুৰ অভিজ্ঞতা

আপুনি যদি এজন চেৰাবলিয়া ব্যক্তি অথবা এজন বিশেষজ্ঞ, পি.এইচ.ডি. অথবা আপোনাৰ নামত অনেক গৱেষণা পত্ৰ/প্ৰকাশন থাকে, তেন্তে বিনিয়োগকাৰীসকলে আপোনাৰ প্ৰজেক্টটো গম্ভীৰভাবে ল’ব । আপোনাৰ তেজতেই সৃষ্টিশীলতাৰ বীজ থাকিব লাগিব আৰু আপোনাৰ ক্ষেত্ৰত আপুনি কৰা কামৰ এক ভাল ৰেকৰ্ড থাকিব লাগিব । আপুনি কে কে ৰাঘৱৰ দৰেও পুঁজি সংগ্ৰহ কৰিব পাৰে|

৩ আপোনাৰ নিকট বন্ধু তথা পৰিয়াল

নিশ্চিতভাবে আপোনাৰ নিকটবৰ্তী আত্মীয় বা বন্ধুসকলে আপোনাক সহায় কৰিব খোজে । আপুনি আপোনাৰ বন্ধুবৰ্গৰ প্ৰতিজনকে আপোনাৰ আইডিয়াটোৰ বিষয়ে বুজাই ক’ব পাৰে আৰু তেওঁলোকক পতিয়ন নিয়াব পাৰে যে আপোনাৰ ব্যৱসায়ত বিনিয়োগ কৰিলে তেওঁলোকৰ কোনো লোকচান নহ’ব । আপুনি ধাৰ হিচাপে ধন গ্ৰহণ কৰিব পাৰে অথবা তেওঁলোকক পাৰ্টনাৰ হ’বলৈ দি ইকুইটি (equity) প্ৰদান কৰিব পাৰে ।

৪ এজন সৰল বিনিয়োগকাৰী বিচাৰি লওক

শুনিবলৈ অাখঁজা লাগিলেও ই অতি আমোদজনক কথা । ৰিয়েল ইষ্টেট আৰু পৰম্পৰাগত ব্যৱসায়ত অৰ্থ বিনিয়োগ কৰি মানুহে অনেক লাভ অৰ্জন কৰিলে । এতিয়া তেওঁলোকে WhatsApp আদিৰ সফলতাৰ কাহিনী শুনাৰ পিছ্ত (য’ত বিনিয়োগকাৰীসকলে $19 বিলিয়ন ডলাৰৰ লাভ আৰ্জিছিল) ইন্টাৰনেটত ব্যৱসায় কৰা কোম্পানীৰ ফালে মনোযোগ দিবলৈ ধৰিছে । আপুনি যদি তেনে এগৰাকী বিনিয়োগকাৰীৰ কাষলৈ যায় আৰু তেওঁক কয় যে আপুনি WhatsAppৰ দৰে এপ্লিকেশ্যন তৈয়াৰ কৰি তাক বিক্ৰী কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব- তেন্তে সেই ব্যক্তিজনে সহজতে মানি লোৱাৰ সম্ভাৱনা প্ৰবল ।

কিন্তু মনত ৰাখিব- আপুনি যদি মানুহক ঠগে, তেন্তে কিবা নহয় কিবা প্ৰকাৰে আপুনি তেওঁলোকক তাৰ প্ৰায়শ্চিত্ত কৰি দিবই লাগিব । ভাৰতীয়সকলে কৰ্মফলত বিশ্বাস ৰাখে, গতিকে তেনে কোনো কৰ্ম কৰাৰ আগতে পুনৰায় ভাবি চাব । আপোনাৰ বজাৰখন বুজি পাব পৰা বিনিয়োগকাৰীৰ সতেহে বন্ধুত্ব কৰা উচিত ।

আইডিয়াৰ প্ৰাৰম্ভিক স্তৰতে পুঁজি সংগ্ৰহ কৰাৰ অন্য কোনো উপায় নাই । যদি মোৰ লেখাত কিবা থাকি গৈছে, অনুগ্ৰহ কৰি কমেন্টত নিজৰ মত দাঙি ধৰে যেন ।

কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ এইয়া নহয় যে আপুনি পুঁজি সংগ্ৰহ কৰিব নোৱাৰিবই । আপুনি পাৰিব, কিন্তু আইডিয়াৰ স্তৰতেই নহয় । আপুনি আইডিয়াটোক কাৰ্যকৰী কৰি তুলিব লাগিব । এটি সামগ্ৰী নিৰ্মাণ কৰি আপোনাৰ প্ৰাৰম্ভিক গ্ৰাহক কেইজনমানক বিক্ৰী কৰক ।

আপুনি যেতিয়াই পুঁজি সংগ্ৰহ কৰাৰ কথা ভাবে, এই প্ৰশ্নকেইটা নিজকে কৰি চাব:

আপুনি কোম্পানীটো আৰম্ভ কৰাৰ লক্ষ্য কি- গ্ৰাহকৰ সমস্যাৰ সমাধান নে অৰ্থ সংগ্ৰহ? উত্তৰ হোৱা উচিত- “দুয়োটাই”।

• আপোনাৰ অগ্ৰাধিকাৰ কোনে পাব- গ্ৰাহকে নে বিনিয়োগকাৰীয়ে? আপুনি কমেও পঞ্চাশজন গ্ৰাহকৰ সৈতে কথা পাতিলে নে?

• আপুনি কোনো সমাধান, অথবা এক Minimum viable product (MVP) প্ৰদান কৰি চাইছে নে?

• আপোনাৰ ক্ষেত্ৰলৈ আপুনি কেনেদৰে গ্ৰাহক গোটাই আনিব? আপুনি গ্ৰাহক গোটাবলৈ চেষ্টা কৰি চাইছে নে? Social Media, SEO আদি প্ৰমশ্যনেল কৌশলবিলাক ব্যৱহাৰ কৰি চাওক, অন্যথা- সেইখিনি কেৱল শুনিবলৈ হে ভাললগা হ’ব ।

• আপুনি কি দৰে আপোনাৰ ব্যৱসায়টোক লাভজনক কৰি তুলিব? এনেকৈ নাভাবিব যে আপুনি পিছত কিবা বুদ্ধি এটি সাজি উলিয়াব আৰু ইয়াক 1000 গুণ অধিক লাভজনক কৰি তুলিব পাৰিব । এখন ফ্ৰী প্লেটফৰ্মে তেতিয়াহে ভাল কাম কৰিছে বুলি ধৰা হয় যেতিয়া নিতৌ হাজাৰজন গ্ৰাহকে আপোনাৰ App টোক Install কৰিব । ভালদৰে চাবলৈ গ’লে যিকোনো ব্যৱসায় ভালদৰে চলাৰ আঁৰত আছে লাভালাভৰ অংক ।

কিছু সময়ৰ বাবে ধৰি লওক যে আপুনি এগৰাকী বিনিয়োগকাৰী । আপুনি এজন অচিনাকী ব্যক্তিৰ কোম্পানীত কিয় বিনিয়োগ কৰিবলৈ যাব? এজন ভাল বিনিয়োগকাৰীয়ে নিতৌ হাজাৰটা ব্যৱসায়ৰ প্ৰস্তাৱ পায় । তেনে হাজাৰখন দৰ্খাস্তৰ মাজত আপোনাৰ প্ৰস্তাৱটো কেনেদৰে জিলিকি উঠিব?

মই পৰামৰ্শ দিম- প্ৰথমতে কামত লাগক । এনে কিবা নিৰ্মাণ কৰক যিটো গ্ৰাহকে ভাল পাব । মানুহৰ জীৱনলৈ ভাল পৰিবৰ্তন আনিব পৰা কিবা এটা তৈয়াৰ কৰাৰ কথা চিন্তা কৰক । বৰ্তমানৰ বজাৰৰ সৈতে যে আপোনাৰ উদ্ভাৱনটোও খাপ খাই পৰে, তাক প্ৰমাণ কৰি দেখুৱাওক ।

যদি মাৰ্কেটখন বৃহত্‍ হয় আৰু আপোনাৰ ওচৰত এটি চকুতলগা প্ৰডাক্ট আছে, তেন্তে পুঁজি নিজে নিজেই আহিব । এজন প্ৰকৃত উদ্যোক্তা অনেক সম্পদশালী হয় । তেওঁ কম উপাদান থাকিলেও কাম এটি সমাধান কৰি দেখুওৱাৰ ক্ষমতা ৰাখে ।

মূল: প্ৰদীপ গোয়েল

অনুবাদ: শান্তনু চাংমাই

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

আপুনি ভাল পাব পৰা অন্যান্য কাহিনী

4G ডিভাইচ শ্বিপমেন্টৰ বৰ্ধিত পৰিসংখ্যাই ইন্টাৰনেট ষ্টাৰ্ট-আপসমূহক কিমান লাভান্বিত কৰিব?

'ভাল' যেন লগা 'বেয়া' ষ্টাৰ্ট-আপ পৰিকল্পনাৰ পৰা কেনেকৈ বাচিব পাৰি

মাইকেল জেকচনৰ নৃত্যশৈলীৰে ট্ৰেফিক নিয়ন্ত্ৰণ কৰা এজন ‘দবং’ আৰক্ষী

Add to
Shares
12
Comments
Share This
Add to
Shares
12
Comments
Share
Report an issue
Authors

Related Tags