EDITIONS
Asamiya

গাৱঁৰ নিৰক্ষৰ মহিলাই স্থাপন কৰা এটা কোটিটকীয়া কোম্পানী

Team Asamiya
6th Sep 2016
Add to
Shares
17
Comments
Share This
Add to
Shares
17
Comments
Share

ৰাজস্থানৰ ধোলপুৰৰ তিনিগৰাকী মহিলাৰ কাহিনী । বিপদৰপৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ এই নিৰক্ষৰ মহিলা কেইগৰাকীয়ে এনে এক পদক্ষেপ ল'লে যাৰ ফলত আজি তেওঁলোকে কোটি টকাৰ ব্যৱসায় কৰা কোম্পানী প্ৰতিষ্ঠা কৰিলে আৰু তেওঁলোকৰপৰা মেনেজমেন্টৰ শিক্ষা লবলৈ চহৰৰপৰা ছাত্ৰ-ছাত্ৰী তেওঁলোকৰ ওচৰলৈ যায় । 

এঘাৰ বছৰৰ আগতে অনিতা, হৰিপ্যাৰী আৰু বিজয় শৰ্মা এই গাওঁখনলৈ বিয়া হৈ আহিছিল । তেওঁলোক আটাইকেইগৰাকী আছিল নিৰক্ষৰ আৰু তেওঁলোকৰ তিনিওৰে স্বামীয়ে একো কাম-কাজ নকৰিছিল । ঘৰৰ আৰ্থিক সংকটৰ জোৰা মাৰিবলৈ পথৰ সন্ধানত থকা এই মহিলাকেইগৰাকীৰ মাজত ক্ৰমাৎ বন্ধুত্ব গাঢ় হৈ আহিল । তেওঁলোকে নিজৰ মাজত আলোচনা কৰি সিদ্ধান্ত ল'লে উপাৰ্জনৰ বাবে কিবা এটা কৰাৰ । কোনোবাই বুদ্ধি দিলে ম'হ পালন কৰি ম'হৰ গাখীৰৰ ব্যৱসায় কৰিবলৈ । তেওঁলোকক কোৱা হৈছিল গুৱালে নিজেই ঘৰৰপৰা এই গাখীৰ কিনি লৈ যাবহি । গতিকে মহাজনৰপৰা ৬০০০ টকাকৈ ধাৰ লৈ তেওঁলোকে ম'হ কিনি গাখীৰৰ উৎপাদন আৰম্ভ কৰি দিলে । অথচ গাখীৰ বিক্ৰীৰ সময়ত হ'ল সম্পূৰ্ণ ওলোটা । গুৱালে তেওঁলোকক বিভিন্ন অজুহাত দেখুৱাই গাখীৰ কিনিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিবলৈ ধৰিলে আৰু ইয়াৰ পাছত ক্ৰমাৎ মহাজনৰ ধাৰ মাৰিবলৈ অসমৰ্থ এই মহিলাকেইগৰাকীৰপৰা অতি কম দামত সেই গাখীৰ কিনিবলৈ ধৰিলে । কেতিয়াবা গাখীৰৰ গুণাগুণৰ ওপৰত প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰি আৰু কেতিয়াবা বজাৰ বেয়া হোৱাৰ চেলু দেখুৱাই তেওঁলোকক অতি কম পইছা দি গাখীৰ কিনিবলৈ ধৰিলে । উপায়ন্তৰ হৈ তেওঁলোকে এদিন নিজে ডেইৰী ফাৰ্মলৈ গ'ল গাখীৰ বিক্ৰী কৰিবলৈ । তালৈ গৈ তেওঁলোকে গম পালে যে তেওঁলোকক গুৱালে আচল মূল্যৰ আধাতকৈও কম দাম দি আহিছে । 

image


সেই দিন ধৰি তেওঁলোকে নিজেই ডেইৰী ফাৰ্মলৈ গৈ গাখীৰ বেচিবলৈ ধৰিলে । লাহে লাহে তেওঁলোকে এখন জীপ ভাৰালৈ লৈ ওচৰৰ গাওবোৰৰপৰাও গাখীৰ সংগ্ৰহ কৰি ডেইৰী ফাৰ্মত বেচিবলৈ ধৰিলে । অনিতাই কয়, "আমি তেতিয়া পুৱা তিনি বজাত কাম আৰম্ভ কৰিছিলো আৰু ১০০০ লিটাৰ গাখীৰ সংগ্ৰহ কৰিছিলো । আমি মহিলাসকলক গুৱালতকৈ বেচি পইছা দিছিলো বাবে লাহে লাহে সকলোৱে আমাকে গাখীৰ বেচিবলৈ ধৰিলে ।" 

এয়া আছিল সফলতাৰ আৰম্ভণী । সময়ত পইছা দিয়া আৰু সতাতৰে ব্যৱসায় কৰাৰ বাবে সকলোৱে তেওঁলোককে গাখীৰ বেচিবলৈ বিচাৰিছিল । অতি শীঘ্ৰেই তেওঁলোকে নিজাকৈ গাখীৰ সংগ্ৰহ কেন্দ্ৰ স্থাপন কৰিলে । হৰিপ্যাৰীয়ে কয়- 

"আমি সংগ্ৰহ কৰা গাখীৰৰ পৰিমাণ বাঢ়ি যাবলৈ ধৰিলে আৰু আমি স্বেচ্ছাসেৱী সংস্থা আৰু চৰকাৰৰ সহায়ত আমাৰ ব্যৱসায় বৃদ্ধি কৰিবলৈ ধৰিলো । আমি আত্মসহায়ক গোট বনালো আৰু বহুতেই আমাৰ সহায়ৰ বাবে আগবাঢ়ি আহিল ।" 

image


২০১৩ চনত তেওঁলোকে এক লাখ টকা ঋণ লৈ সহেলী প্ৰডিউচাৰ নামৰ এটা কোম্পানী গঠন কৰিলে । মঞ্জলি ফাউণ্ডেচনৰ কাৰিকৰী সহযোগত নাবাৰ্ডৰপৰা লোৱা চাৰি লাখ টকা ঋণেৰে কৰিমপুৰ গাৱঁত এটা দুগ্ধ প্ৰকল্প স্থাপন কৰিলে । বৰ্তমান ৮০০০ গাৱঁলীয়া মহিলা এই কোম্পানীৰ শ্বেয়াৰহ'ল্ডাৰ আৰু আঢ়ৈ বছৰত এই কোম্পানীটো ডেৰ কোটি টকাৰ হৈ পৰিছে । এই কোম্পানীৰ ব'ৰ্ডৰ সদস্য ১১ গৰাকী মহিলাই ১২ হাজাৰ টকা মহিলী উপাৰ্জন কৰে । কোম্পানীটোক ৰাজ্য চৰকাৰে পাঁচ লাখ টকা অনুদান দিছে আৰু এই টকাৰপৰাই আন মহিলাক ঋণ দি গুৱালৰ শোষণৰপৰা তেওঁলোকক মুক্ত কৰাৰ পদক্ষেপ লৈছে প্ৰতিস্থানটোৱে । বিজয় শৰ্মাই কয়, "প্ৰথমে তেওঁলোক ঘৰৰপৰা নোলাইছিল । আজিকালি তেওঁলোক স্বাৱলম্বী আৰু মুক্তমনা।"

যি সময়ত গুৱালে এই মহিলাসকলক ২০-২২ টকাকৈ প্ৰতি লিটাৰ গাখীৰত দাম দিছিল সেই সময়ত এই কোম্পানীয়ে ৩০-৩২ টকা প্ৰতি লিটাৰ গাখীৰত দাম দিয়ে যাৰ ফলত মহিলাসকলে ১৫০০ টকাকৈ প্ৰতিমাহে আয় কৰে । ইয়াৰ উপৰিও কোম্পানীৰ লভ্যাংশৰ হিচাপত তেওঁলোকে আয়ৰ ভাগ পায় । 

প্ৰায় ওঠৰখন গাঁৱত গাখীৰ সংগ্ৰহ কেন্দ্ৰ আছে আৰু এই কেন্দবোৰৰপৰা গাখীৰ সংগ্ৰহ কৰি কৰিমপুৰৰ প্ৰকল্পলৈ নিয়া হয় । মহিলী ২০০০০ টকা বেতনত প্ৰকল্পটোৰ মূখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া হিচাপে নিযুক্ত উচ্চ শিক্ষিত বজ্ৰহাৰ সিঙে কয়, 

"এই মহিলাকেইগৰাকীৰ বাবে পুৰুষসকলৰ দৃষ্টিভঙ্গীও বদলিছে । আগতে উচ্চ জাতিৰ পুৰুষে মহিলাসকলক ঘৰৰ বাহিৰলৈ ওলাবলৈ নিদিছিল । কিন্তু আজিকলি তেওঁলোকে নিজেই মহিলাসকলক লৈ আহে ।" 

মূল- ৰিম্পি কুমাৰী

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

আপুনি ভাল পাব পৰা অন্যান্য কাহিনী 

নৱেম্বৰত উত্তৰ-পূব ষ্টাৰ্টআপ সমাৰোহ 'আপষ্টাৰ্ট' 

অবিবাহিত দম্পতিৰ বাবে অয়' ৰুমছৰ সেৱা

কেক বনোৱাৰ চখৰপৰাই আৰম্ভ টিক্-টক্ বেইকহাউছ 

১০০ বছৰীয়া এথলীটে ভাৰতলৈ আনিলে স্বৰ্ণপদক





Add to
Shares
17
Comments
Share This
Add to
Shares
17
Comments
Share
Report an issue
Authors

Related Tags