EDITIONS
Asamiya

পাকিস্তানৰ হৈ ফুটবল আৰু ক্ৰিকেট দুয়োটা খেলা ডায়েনা বেইগ

Team Asamiya
27th Nov 2016
Add to
Shares
10
Comments
Share This
Add to
Shares
10
Comments
Share

২০ বছৰীয়া ডায়েনা বেইগ হৈছে পাকিস্তানৰ গিলগিট বাল্টিস্তানৰ এগৰাকী যুৱতী । যিটো কথাই তেওঁক বিশেষ কৰি তোলে সেইটো হৈছে পাকিস্তানৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ফুটবল দলৰ সদস্য হোৱাৰ লগতে তেওঁ ২০১৫ চনত আই চি চি মহিলা বিশ্ব কাপ খেলা পাক ক্ৰিকেট দলটোৰো সদস্য আছিল । ২০১৬ চনৰ আই চি চি মহিলা টি ২০ বিশ্বকাপ দলৰো সদস্য আছিল ।

Image: Dawn

Image: Dawn


পাহাৰে আগুৰা হুনজা উপত্যকাৰ নিজৰ ঘৰত বাটে পথে ফুটবল আৰু ক্ৰিকেট খেলি ডাঙৰ হৈছিল ডায়েনা । যদিও পাকিস্তানৰ সমাজত এগৰাকী যুৱতীয়ে খেলা-ধূলা কৰাটো সাধাৰণ দৃশ্য নহয় । অৱশ্যে ডায়েনাৰ পৰিয়াল উদাৰ হোৱা বাবে ডায়েনাক ল'ৰাৰ লগত খেলা-ধূলা কৰাত বাধা নিদিছিল । 

ডায়েনাৰ প্ৰিয় খেল ক্ৰিকেট হ'লেও তেওঁ দেশখনৰ ফুটবল দলত স্থান পাইছে । ক্ৰিকেটৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁ অলপ সংঘৰ্ষ কৰিবলগীয়া হ'লেও তেওঁ নিজৰ ক্ৰীড়া কেৰিয়াৰক লৈ যথেষ্ট চিৰিয়াছ । বাটে পথে খেলাৰপৰা লাহে লাহে তেওঁ চুবুৰিৰ খেলবোৰত আৰু তাৰ পাছত স্থানীয় দলবোৰৰ বাবে খেলিবলৈ ধৰিলে । ২০১০ চনত তেওঁ গিলগিট-বাল্টিস্তানৰ নৱগঠিত মহিলা দল এটাৰ নেতৃত্ব দিবলৈ সুবিধা পায় । দুবছৰ পাছত তেওঁ পাকিস্তান এ দলত স্থান পায় আৰু ২০১৩ চনত বিশ্বকাপ দলত ৰিজাৰ্ভ খেলুৱৈ হিচাপে স্থান পায় । ২০১৫ চনত তেওঁ বাংলাদেশৰ বাবে প্ৰথম আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় খেল খেলাৰ সুবিধা পায় ।

গতিকে ক্ৰিকেটত নিজৰ স্থান মজবুত কৰিবলৈ অহৰহ চেষ্টা চলাই থাকিলেও তেওঁ ফুটবল এৰিবলৈ প্ৰস্তুত নহয় । "মই ফুটবলেৰে আৰম্ভ কৰিছিলো । মই ৰাতিপুৱা ফুটবল খেলো আৰু ১১-১২ বজাৰপৰা ৩-৪ বজালৈ ক্ৰিকেটৰ অভ্যাস কৰোঁ ।" তেওঁ কয় । ইয়াৰ মাজতে তেওঁ নিজৰ পঢ়া-শুনাৰ বাবে সময় উলিয়ায় । 

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

আপুনি ভাল পাব পৰা অন্যান্য কাহিনী  

চাইকেল আৰোহীৰ বাবে এয়াৰবেগ: ঘূৰি আহিব নেকি পৰিবেশ অনুকূল যাতায়ত মাধ্যমৰ সুদিন

কহিমা আৰু ইম্ফল যুদ্ধৰ স্মৃতিত “মেম’ৰিজ অৱ এ ফৰগটেন ৱাৰ”

বিমুদ্ৰীকৰণৰ সাংবিধানিক বৈধতা সম্পৰ্কে ২ ডিচেম্বৰত উচ্চতম ন্যায়ালয়ত শুনানী

ডনাল্ড ট্ৰাম্পে হৰুৱাব নোৱৰা মুম্বাইৰ মহিলাগৰাকী

Add to
Shares
10
Comments
Share This
Add to
Shares
10
Comments
Share
Report an issue
Authors

Related Tags