EDITIONS
Asamiya

ধুমুহাৰ ধ্বংসাত্মক শক্তিক সৃষ্টিৰ কামত লগোৱা হৈছে জাপানত

Team Asamiya
24th Nov 2016
Add to
Shares
11
Comments
Share This
Add to
Shares
11
Comments
Share

ধুমুহা আৰু ঘূৰ্ণীবতাহ মূলতঃ ধ্বংসৰ প্ৰতীক । ধল-জনৰ ব্যাপক ক্ষতি কৰে ধুমুহা আৰু ঘূৰ্ণীয়ে । কিন্তু জাপানৰ এজন অভিযন্তা উদ্যমীয়ে বিশ্বৰ প্ৰথমটো ঘূৰ্ণী টাৰ্বাই সাজি উলিয়াইছে এই ধ্বংসাত্মক শক্তিক ব্যৱহাৰৰ বাবে আহৰণ কৰিবলৈ । আতুশ্বি শ্বিমিজু নামৰ এই অভইযল্তাজনৰ মতে মাত্ৰ এটা ঘূৰ্ণীৰপৰাই এই টাৰ্বাইনে সমগ্ৰ জাপান ৫০ বছৰ চলিবপৰাকৈ শক্তি আহৰম কৰিব পাৰিব ।

Image : Challenergy

Image : Challenergy


পাৰমাণবিক শক্তিৰ ওপৰত বহু পৰিমাণে নিৰ্ভৰশীল জাপাানে লাহে লাহে পাৰমাণবিক শক্তিক বিদায় দিয়াৰ পৰিকল্পনা কৰিছে । বিশেষকৈ ২০১১ চনৰ বিধ্বংসী চুনামী আৰু ভুমিকম্পই ইতিমধ্যে কেইবাটাও পাৰমাণবিক প্ৰকল্পক ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰি দেশবাসীক বিপদত পেলাইছে । বৰ্তমান জাপানে ৮৪ শতাংশ শক্তি বিদেশৰপৰা কিনি লয় ।

"দশক দশক জুৰি জাপানে ইউৰোপীয় আৰ্হিৰ উইণ্ডমিল ব্যৱহাৰ কৰি আহিছে যিবোৰ জাপানৰ জলবায়ুৰ সৈতে খাপ নাখায় আৰু এইবোৰ প্ৰায়ভাগেি আজি বিকল ।" আতুশ্বিয়ে কয় ।

২০১৩ চনত চাকৰি বাদ দি আতুশ্বিয়ে এটা টাৰ্বাইন নিৰ্মাণৰ কাম আৰম্ভ কৰে যিটো ঘূৰ্ণীবতাহতো ক্ষতিগ্ৰস্ত নহয় । কেইবাবাৰে পৰীক্ষা নিৰীক্ষা কৰাৰ পাছত তেওঁ আৰু তেওঁৰ অভিযন্তাসকল এটা সঠিক টাৰ্বাইন বনোৱাত সফল হয় । জাপানত প্ৰতিবছৰে এক উৎসৱৰ ৰূপ লোৱা টাইফুন বা ঘূৰ্ণীবতাহৰপৰা শক্তি আহৰণ কৰাত সমৰ্থ এই টাৰ্বাইন । 

টাইফুনক মূলতঃ ধ্বংসৰ বাহক হিচাপে চোৱা হয় যদিও বিজ্ঞানীসকলৰ মতে এটা এটা টাইফুনৰ সময়ত সৃষ্টি হোৱা শক্তি বিশ্বত এদিনত প্ৰস্তুত হোৱা আধাখিনি বিদ্যুৎ শক্তিৰ সমান ।

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

আপুনি ভাল পাব পৰা অন্যান্য কাহিনী

অলিম্পিক মেডেল, গোলগপ্পাৰ ব্যৱসায়: সীতা ছাহুৱে দেখিছে বহু উত্থান পতন

ষ্টাৰ্ট-আপ ছ’চিয়েল মিডিয়া মাৰ্কেটিঙৰ ৭ টা বেয়া লক্ষণ

এটা ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ আগত কাৰ পৰামৰ্শ ল'ব আৰু কাৰ নল'ব

ৰেষ্টোৰাঁৰ পাকঘৰৰ মজিয়াত শোৱা শিশুটি আজি 'ইডলী কিং' : পি.ৰাজাগোপালৰ ছাৰাৱানা ভৱন

Add to
Shares
11
Comments
Share This
Add to
Shares
11
Comments
Share
Report an issue
Authors

Related Tags