EDITIONS
Asamiya

বহু হাজাৰ লোকৰ পানীৰ অভাৱ দূৰ কৰিছে অয়াপ্পাই

Team Asamiya
30th Dec 2016
Add to
Shares
16
Comments
Share This
Add to
Shares
16
Comments
Share

"পানী লাগে? মোক ফোন কৰক!" এয়া অয়াপ্পা মাজাগীৰ মন্ত্ৰ । ৱাটাৰ ডক্টৰ নামনে খ্যাত অয়াপ্পাই হাদাৰ হাজাৰ লোকৰ পানীৰ সমস্যা আঁতৰ কৰিছে । "শৈশবত মই পানীৰ বাবে বহু সমস্যাৰ সন্মূখিন হৈছিলো । তিনি বজাত উঠি পানী আনিবলৈ যাব লাগিছিল । তেতিয়াই মই শপত খাইছিলো যে মই ডাঙৰ হৈ এই সমস্যআৰ এটা সমাধান উলিয়াম । ২০০২ চনত মই মেকানিকেল ইঞ্জিনীয়াৰৰ চাকৰি এৰি দি ভাৰতৰ পানীৰ সমস্যআ সমাধানত মনোনিবেশ কৰিলো ।" তেওঁ কয় ।

Image: (L-R) Water Literacy Foundation ; Know Your Star

Image: (L-R) Water Literacy Foundation ; Know Your Star


অয়াপ্পাই কয় যে এবছৰত ভাৰতত হোৱা বৰযুণৰ মাত্ৰ ৩০ শতাংশও যদি জমা কৰা হয় তেনেহলে তাৰপৰা দেশখন তিনি বছৰ চলি যাব পাৰিব । ২০১৪ চনত তেওঁ অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ খৰাং অঞ্চলত ৮৪ একৰ অনুৰ্বৰ মাটি ক্ৰয় কৰে । তেওঁ ঘোষণা কৰে যে এবছৰৰ ভিতৰত তেওঁ সেই ঠাইখিনি পানীৰে পৰিপূৰ্ণ কৰিব । আজি ইয়াত ২৫,০০০ বালি ভৰ্তি গাঁত আৰু চাৰিটা নতুন জলাশয়ত বৰষুণৰ পানী সংৰক্ষণ হয় । এই পানী প্ৰয়োজন অনুসৰি বৰৱেলেৰে আহৰণ কৰা হয় । 

আনহাতে ইয়াত খান্দি উলিউৱা হ্ৰদ কেইটাৰপৰা ওলোৱা মাটিৰে বনানীকৰণত সহায় হৈছে । ইয়াৰে ৬০ শতাংশ গছেৰে এখন অৰণ্য গঢ়ি উঠিছে আৰু ৪০ শতাংশ গছত হোৱা ফলেৰে উপাৰ্জনৰ পথ খোল খাইছে । অহা বছৰ ইয়াতে এখন ডেইৰী ফাৰ্মো আৰু জৈবিক বাগিছা খোলা হ'ব ।

অয়াপ্পাই তেওঁৰ সংগঠন ৱাটাৰ লিটাৰেচী ফাউণ্ডেচনৰ জৰিয়তে বহু লোকক প্ৰশিক্ষণ দিছে পানী সংৰক্ষণ সম্পৰ্কে সজাগতা আনিবলৈ । তেওঁৰ সৈতে বৰ্তমান ভাৰতৰ উপৰিও জাপান, জাৰ্মানী আৰু আমেৰিকাৰ ১০০ জন শিক্ষ৩নহীচে কাম কৰি আছে। তেওঁৰ মতে এটা সময়ত এই কাম সমগ্ৰ বিশ্ব জুৰি কৰিব পৰা যাব । 

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

আপুনি ভাল পাব পৰা অন্যান্য কাহিনী

একক প্ৰচেষ্টাৰে এখন অৰণ্য গঢ়ি তোলা এজন ব্যক্তি

‘আর্থিক নীতি – ভৱিষ্যতৰ লক্ষ্য’ : বিশেষজ্ঞ আৰু অর্থনীতিবিদসকলৰ সৈতে মত বিনিময় প্রধানমন্ত্রীৰ

সাঁচতীয়া ধনেৰে কুৱাঁ খান্দি এখন গাৱঁৰ বাবে পানী যোগান ধৰা এগৰাকী ৬০ বছৰীয়া মহিলা

বিয়াৰ খৰচ কমাই কৃষকৰ পৰিয়াললৈ দান দিয়া এক দম্পতি


Add to
Shares
16
Comments
Share This
Add to
Shares
16
Comments
Share
Report an issue
Authors

Related Tags