EDITIONS
Asamiya

ৰোগীৰ মৃত্যুৱে 'ট্ৰেফিক মেন'ত পৰিণত কৰিলে এজন চিকিৎসকক

30th Oct 2016
Add to
Shares
34
Comments
Share This
Add to
Shares
34
Comments
Share

বিভিন্ন সমস্যা সম্পৰ্কত আমি সকলোৱে নিজৰ আপত্তি দৰ্শাও আৰু চৰকাৰ অথবা আন কাৰোবাক সমালোচনা কৰি সেই কথা পাহৰি যাওঁ । কিন্তু নিজৰ দায়িতব সিমানতে পাহৰি নগৈ সমস্যা সমূহৰ সমাধান বিচৰা এচাম লোক আছে । আনৰ সমস্যা দেখি সহানুভূতি প্ৰদৰ্শন কৰাতকৈ সেই সমস্যাক নিৰ্মূল কৰাত ব্ৰতী হৈ পৰে এচাম লোক । তেনে এজন লোক হৈছে নইডাৰ কৃষ্ণ কুমাৰ যাদৱ যি বিগত ছবছৰ ধৰি নিজৰ লোকচান কৰিও জনাসাধাৰণ সেৱাত ব্ৰতী হৈ আহিছে । ট্ৰেফিক ছিগনেলত অসূবিধাত পৰা লোকসকলক দেখি তেওঁ সেইসকলৰ সমস্যা সমাধানৰ উদ্দেশ্যেৰ হৈ পৰিল এজন 'ট্ৰেফিক মেন' ।

উত্তৰ প্ৰদেশৰ মউ জিলাৰ ৰতনপুৰা গাৱঁৰ আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসক ড° বিজয় যাদৱ ২০০৫ চনত মউৰপৰা নইডালৈ আহিছিল চাকৰিৰ সন্ধানত । তেতিয়াৰেপৰা মাক-দেউতাক, পত্নী আৰু দুটা সন্তানৰ সৈতে তেওঁ নইডাতে বাস কৰি আহিছে । ইয়াতেই আছে তেওঁৰ এখন ক্লিনিক । এই ক্লিনিকত থাকে ৰোগীৰ ভিৰ । বহু দূৰ-দূৰণিৰপৰা তেওঁৰ ওচৰলৈ চিকিৎসাৰ বাবে ৰোগী আহে । তেওঁ বিশ্বাস কৰে যে ভাল মানুহৰপৰাই সমাজ আৰু ৰাষ্ট্ৰৰ নিৰ্মাণ হয় ।


২০১১ চনৰ ২৯ অক্টোবৰত ড° যাদৱ আনদিনাৰ দৰে ৰাতিপুৱা ঘৰৰপৰা ক্লিনিকলৈ ওলাই গৈছিল । বাটত সেইদিনা আছিল প্ৰচণ্ড যান-জঁট । এই যান-জঁটত আবদ্ধ হৈ আছিল এখন এম্বুলেন্স আৰু তাত থকা ৰোগীজনে মৃত্যু যন্ত্ৰণাত চটফটাই আছিল । প্ৰায় এঘণ্টামান আবদ্ধ হৈ থকাৰ পাছত তেওঁ গম পালে যে সেইদিনা ট্ৰেফিক চিগনেলৰ লাইট বোয়া হৈ আছিল কাৰণে এনেধৰণৰ যান-জঁট হৈছিল । সেই পৰিস্থিতিৰপৰা ওলাই আহিও ড° যাদৱে সেই ৰোগীজনৰ কথা পাহৰা নাছিল । সেইদিনা ৰাতিও তেওঁৰ মনলৈ বাৰে বাৰে আহি আছিল সেই ৰোগীজনৰ মূখখন । পিছদিনা বাতৰি কাকতত তেওঁ পঢ়িবলৈ পালে যান-জঁটত আবদ্ধ হৈ মৃত্যুবৰণ কৰা এজন ৰোগীৰ কথা । এইজন সেই ৰোগীজনেই আছিল । এই বাতৰিটো পঢ়াৰ পাছত তেওঁ থিৰেৰে থাকিব নোৱাৰিলে । তেওঁ ভাবিববলৈ ধৰিলে ইয়াৰ বাবে কোন জগৰীয়া । ড° যাদৱৰ ভাষাত- 

"মোক এক ধৰণৰ অপৰাধবোধে আগুৰি ধৰিলে । মই এজন চিকিৎসক হৈও ৰোগীজনৰ বাবে একো কৰিব নোৱাৰিলো । পিছদিনা মোক যেন মোৰ ভৰি দুখনে সেই ঠাইলৈ টানি লৈ গ'ল । সেইদিনা তাত এজন ট্ৰেফিক কৰ্মীও উপস্থিত আছিল । বোধহয় প্ৰশাসনে ৰোগীজনৰ মৃত্যুৰ পাছত সেই পদক্ষেপ লৈছিল । মই সেই ট্ৰেফিক কৰ্মীজনৰ সহোযোগী হৈ পৰিলো ।" 

image


তেওঁ সেই ট্ৰেফিক কৰ্মীজনক সহায় কৰিবলৈ ধৰিলে । এইদৰেই আৰম্ভ হ'ল এক পৰম্পৰা । পিছলৈ তেওঁ এটা সুহুৰি আৰু এটা লাউডস্পীকাৰো কিনি ল'লে যাতে কামটো সুকলমে কৰিব পৰা যায় আৰু কোনো ৰোগী এইদৰে মৰিব লগীয়া নহয় ।

যোৱা ছবছৰ ধৰি ড° যাদৱে এই কাম কৰি আহিছে । তেওঁৰ ঘৰৰ ওৰতে দুটা ব্যস্ত চাৰিআলি আছে । ছেক্টৰ ১২-২২ আৰু ছেক্টৰ ৫৫-৫৬ । এই দুয়োটা চাৰিআলিত তেওঁ পুৱা ৮ বজাৰপৰা ১০ বজালৈ যান-বাহন নিয়ন্ত্ৰণ কৰে । পথ সুৰক্ষা সম্পৰ্কীয় সজাগতামূলক শ্ল'গান লিখা এপ্ৰন পৰিধান কৰি ট্ৰেফিক নিয়ন্ত্ৰণ কৰা ড° যাদৱ 'ট্ৰেফিক মেন' নামেৰ পৰিচিত হৈ পৰিছে । 

কেৱল ঘৰৰ কাষৰ ট্ৰেফিকেই নহয় যিকোনো ঠাইতে তেওঁ যানজঁট দেখিলেই সক্ৰিয় হৈ পৰে । তেওঁৰ হাতত থকা সুহুৰি আৰু লাউড স্পীকাৰ হাতত লৈ তেওঁ যান-বাহন নিয়ন্ত্ৰণত ব্যস্ত হৈ পৰে । তেওঁ বাটে-পথে, নিজৰ ক্লিনিকত আনকি ঘৰতো পথ সুৰক্ষা সম্পৰ্কীয় প্ৰচাৰ পত্ৰ বিতৰণ কৰে । 

image


"মানুহৰ মাজত সজাগতা অনা দৰকাৰী । অন্যথা ট্ৰেফিক নিয়ন্ত্ৰণৰ সকলো চৰকাৰী প্ৰয়াস বৃথা । মই আগলৈ স্কুল কলেজৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ মাজত পথ সুৰক্ষা সম্পৰ্কে সজাগতা অভিযান চলাম ।" তেওঁ কয় ।

ড° যাদৱৰ এই প্ৰচেষ্টাৰ যান-বাহন বিভাগেও শলাগ লয় । কেইবাটাও সামজিক অনুষ্ঠানে তেওঁক সম্বৰ্ধনা জনাইছে । আৰম্ভণীতে তেওঁৰ পৰিয়াল এই কামৰ বিৰোধী আছিল । কিন্তু বৰ্তমান তেওঁলোকে তেওঁক সমৰ্থন কৰে । ড° যাদৱে কয়,

"কিছুমান মানুহে মোক সমালোচনাও কৰে । কিন্তু মই সেইবোৰত গুৰুত্ব নিদিও । এই কাম কৰি মই সন্তুষ্টি লাভ কৰোঁ আৰু কোনো সমালোচনাই মোক বাধা দিব নোৱাৰে । অৱশ্যে মহানগৰীত সমালোচকতকৈ মোৰ সমৰ্থকৰ সংখ্যা বেছি আৰু তেওঁলোকে মোক সদায় উৎসাহ দিয়ে ।"

মূল- হুছেইন তাবিশ্ব

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

আপুনি ভাল পাব পৰা অন্যান্য কাহিনী

মুক-বধিৰ কৰ্মচাৰীৰে চলোৱা, মুম্বাইৰ এখন আগশাৰীৰ ৰেষ্টোৰাঁ

গৱেষণা ক্ষেত্ৰখনত অসমৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে প্ৰচুৰ সম্ভাৱনা কঢ়িয়াই আনিছে এডুপেকডে

জুইয়ে পুৰি সোণ কৰা মহিলাগৰাকী

প্ৰাৰম্ভিক উদ্যোগীসকললৈ ২০ টা বিনামূলীয়া আহিলা





Add to
Shares
34
Comments
Share This
Add to
Shares
34
Comments
Share
Report an issue
Authors

Related Tags