EDITIONS
Asamiya

ড'নাল্ড ট্ৰাম্পে হৰুৱাব নোৱৰা মুম্বাইৰ মহিলাগৰাকী

26th Nov 2016
Add to
Shares
30
Comments
Share This
Add to
Shares
30
Comments
Share

পাঁচবছৰ আগতে মুম্বাইত আমেৰিকাৰ নবনিৰ্বাচিত ৰাষ্ট্ৰপতি ড'নাল্ড ট্ৰাম্প হিলাৰী ক্লিন্টনতকৈও শক্তিশালী এগৰাকী প্ৰতিদ্বন্দীৰ সন্মূখিন হৈছিল । ট্ৰাম্পে সেই মহিলাগৰাকীৰ ঘৰটো অধিগ্ৰহণ কৰি তাত ৬৫ মহলীয়া ট্ৰাম্প টাৱাৰ নিৰ্মাণ কৰিব খুজিছিল । কিন্তু মহিলাগৰাকীও সহজে এৰি দিয়া ভকত নাছিল । 

Image : (L) - The Times of India; (R) - Wikimedia Commons

Image : (L) - The Times of India; (R) - Wikimedia Commons


চৌপাটি অঞ্চলৰ পথাৰে প্ৰভূ নামৰ ৮৭ বছৰ পুৰণি েটা অট্টালিকাৰ প্ৰথম মহলাত বাস কৰিছিল গৃহিণী স্মিতা পাণৱালকাৰৰ পৰিয়াল। তেওঁৰ পৰিয়ালত আছিল তেওঁৰ স্বামী, পুত্ৰ আৰু ভাতৃ । সেই অট্টালিকাটোৰ ান ২৫ টা পৰিয়ালৰ দৰে সামান্য ভাড়া দি সুখে সন্তোষে আছিল পৰিয়ালটো ।

কিন্তু ২০১১ চনত ট্ৰাম্পে এজন স্থানীয় ব্যৱসায়ীৰ সৈতে সহযোগিতা কৰি ৫০ টা অতি বিলাসী ফ্লেটেৰে ভাৰতৰ প্ৰথমটো ট্ৰাম্প টাৱাৰ নিৰ্মাণ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰাৰ লগে লগে আৰম্ভ হ'ল সমস্যা । কাষৰীয়া দুটা অট্টালিকা ইতিমধ্যে তেওঁলোকে কিনি পেলাইছিল আৰু সকলো আৱাসীকে ঘৰ এৰি যাবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল । সকলোৱে ঘৰ এৰি দিলে কিন্তু স্মিতাই ঘৰ এৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিলে । "তেওঁলোকে আমাক ক্ষতিপুৰণ দিয়াৰ প্ৰস্তাৱ দিলে কিন্তু স্মিতাই কলে যে আমাক নতুন অট্টালিকাটোত এটা ফ্লেট দিব লাগিব । আমি পিছত গম পাইছিলো যে অট্টালিকাটো বিখ্যাত আমেৰিকান ব্যৱসায়ী ট্ৰাম্পৰ নামেৰ হ'বলগীয়া আছিল ।" স্মিতাৰ স্বামী প্ৰসাদ পাণৱালকাৰে কয় ।

আন সকলো বাসিন্দাই ঘৰবোৰ ২০১১ চনৰ জানুৱাৰীৰ ভিতৰত এৰি দিলে যদিও স্মিতাৰ পৰিয়ালে কিন্তু নেৰিলে । অৱশ্যে ইয়াৰ বাবে তেওঁলোকে বহু সমস্যাৰ সন্মূখিনো হৈছিল । অট্টালিকাটোৰ চোৱা-চিটা কৰিবলৈ কোনো নাছিল আৰু সেয়েহে ইয়াৰ পাইপবোৰ আকামিলা হৈ গৈছিল । এটা সৰু সমস্যাৰ বাবে ৪৫ দিন বিজুলী সৰবৰাহ নোহোৱাকৈ থাকিবলগীয়া হৈছিল তেওঁলোক ।

সেই সময়ত মুম্বাই মিৰৰ কাকতৰ আগত স্মিতাই কৈছিল, "আন ২৫ টা পৰিয়ালে ঘৰ এৰি দিছে । সেইটো তেওঁলোকৰ ইচ্ছা । কিন্তু আমি নেৰোঁ । আমি ধন নলও আমাক ঘৰহে লাগিব ।" 

পৰৱৰ্তী ছবছৰ ধৰি তেওঁলোকে হাৰ নামানিলে । অৱশেষত ২০১৩ চনত ট্ৰাম্পে বেলেগ এটা স্থানত নিজৰ প্ৰকল্প নিৰ্মাণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত ল'লে । পিছে এই জয়ৰ আনন্দ উপভোগ কৰাৰ সময় নেপালে স্মিতাৰ পৰিয়ালে । ২০১৫ চনৰ নৱেম্বৰত স্মিতা হৃদযন্ত্ৰৰ ক্ৰিয়া বন্ধ হৈ মৃত্যুমূখত পৰে । 

২০১৬ চনৰ এপ্ৰিলত পাণৱালকাৰ পৰিয়াল স্থানীয় বিল্ডাৰৰ সৈতে বুজাপৰালৈ আহে আৰু ক্ষতিপূৰণৰ বিনিময়ত তেওঁলোকে সেই ঘৰটো এৰি দিয়ে । এইবাৰ আন এজন অংশীদাৰৰ সৈতে স্থানীয় বিল্ডাৰজনে ইয়াত এটা ২২ মহলীয়া ঘৰ নিৰ্মাণ কৰিব আৰু ইয়াত পাণৱালকাৰ পৰিয়ালক এটা ফ্লেট দিয়াৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়া হৈছে বুলি প্ৰসাদে কয় ।

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

আপুনি ভাল পাব পৰা অন্যান্য কাহিনী

কি কাৰণে এচাম পুৰুষে নাৰীৰ প্ৰতি লোলুপ দৃষ্টি দিয়ে ?

জনতাৰ কাষ চাপিবলৈ চাইকেলত টহল দিছে চেন্নাই আৰক্ষীয়ে

পেলনীয়া প্লাষ্টিকেৰে ঘৰ বনায় এইজন সামাজিক উদ্যমীয়ে

নগা যুৱতী লুলু ফাইগাই বেলজিয়াম তোলপাৰ লগাইছে নগা ব্যঞ্জনেৰে



Add to
Shares
30
Comments
Share This
Add to
Shares
30
Comments
Share
Report an issue
Authors

Related Tags