EDITIONS
Asamiya

চৰকাৰী হেমাহিত বিৰক্ত গাওঁবাসীয়ে নিৰ্মাণ কৰিলে পথ আৰু দলং

24th Jun 2016
Add to
Shares
16
Comments
Share This
Add to
Shares
16
Comments
Share

পৰত আশ বনত বাস । গতিকে পৰলৈ, বিশেষকৈ চৰকাৰলৈ আশা নকৰি নিজে হাতে কামে লাগি ঝাৰখণ্ডৰ দহখন গাঁৱৰ ৰাইজে দেখুৱালে যে তেওঁলোক পৰি মৰা নহয় । চৰকাৰে আমাক অমুকটো নিদিলে, তমুকটো নিদিলে বুলি কন্দা কটা কৰি থকাৰ সলনি দহখন গাঁৱৰ প্ৰায় ৬০০ মানুহে নিজে নিৰ্মাণ কৰিলে ২০ কিলোমিটাৰ পথ । আমোদজনক কথা এয়ে যে এই পথছোৱা নিৰ্মাণ কৰিবলৈ চৰকাৰে ৫৮ কোটি টকীয়া আঁচনি লৈছিল যদিও গাঁওবাসীয়ে এই কাম মাত্ৰ ৫০ লাখ টকাত কৰি দেখুৱালে । নিউজ ২৪ৰ এক প্ৰতিবেদনত এই কথা প্ৰকাশ পাইছে । চৰকাৰৰ হেমাহিত অতীষ্ঠ ৰাইজে এইদৰে বৃহৎ পৰিমাণৰ ৰাজহুৱা ধনৰ অপচয়ো ৰোধ কৰিলে । অৰ্থাৎ চৰকাৰে ধাৰ্য কৰা পৰিমাণৰ ১৭০ ভাগৰ এভাগ খৰচত তেওঁলোকে এই কাম সম্পন্ন কৰে ।

Image: News 24

Image: News 24


গাওঁবাসীয়ে কেৱল পথেই নহয়, কয়লা নদীৰ ওপৰত এখন ১০০ ফুট বহল দলঙো নিৰ্মাণ কৰিলে । এই কামটোত আগভাগ লোৱা ত্ৰিলোকী য়াদৱে জনায় যে ১৯৯৬ চনত এই নদীত এখন নাওঁ দুৰ্ঘটনাগ্ৰস্ত হৈ সকলোবোৰ যাত্ৰীৰ মৃত্যু ঘটিছিল । এই ঘটনাৰ পাছত তেওঁলোকে এখন দলং আৰু এটা পথ নিৰ্মাণৰ দাবী কৰি আহিছিল যদিও চৰকাৰৰ ঘৰৰপৰা কেৱল প্ৰতিশ্ৰুতিৰ বাহিৰে একো পোৱা নাছিল । 

এফালে চৰকাৰী ৰঙা ফিটাৰ মেৰপাক আৰু আনফালে মাওবাদীৰ উপদ্ৰৱ, এই দুয়োটাৰ মাজত পিষ্ট হৈ গাওঁবাসীয়ে সিদ্ধান্ত ল'লে তেওঁলোকে নিজে পথছোৱা নিৰ্মাণ কৰিব । এই প্ৰচেষ্টাৰ ফলতে এতিয়া প্ৰথমবাৰৰ বাবে গামহাৰিয়া, ৰেলা, খাজুৰিয়া, পাৰাল, কাৰা, বড়গুৱা, পপকাড়া আদি গাওঁ পথেৰে সংযুক্ত হৈছে । ইয়াৰ পূৰ্বে পথৰ অভাৱত এই গাওঁ সমূহৰপৰা জিলা মূখ্যালয়লৈ যোৱাতো ভীষণ কষ্টকৰ আছিল । 

তেওঁলোকে জনায় যে আন কোনো বিকল্প নথকাত তেওঁলোক এই পথ নিৰ্মাণৰ কাৰণে বাধ্য হয় । এই পথ নিৰ্মাণৰ বাবে তেওঁলোকে দান-বৰঙণি তুলি যোগাৰ কৰিছিল পথ নিৰ্মাণৰ ধন । ২০১৬ চনৰ ২৮ ফেব্ৰুৱাৰীত কাম আৰম্ভ কৰি তেওঁলোকে আতি কম দিনৰ ভিতৰত পথটো নিৰ্মাণ কৰি উলিয়ায় । 

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

আপুনি ভাল পাব পৰা অন্যান্য কাহিনী

অভিশাপ হ'লগৈ আশীৰ্বাদ: দাল-দৰিদ্ৰ পৰিয়ালৰ জন্মান্ধ যুৱক শ্ৰীকান্ত বোলা আজি কোটিপতি উদ্যোগপতি

৬০ টকাত ঘৰ চলোৱা এজন ব্যক্তি আজি কেইবা শ কোটি টকাৰ মালিক

নিসঙ্গতা দুৰ কৰিবলৈ স্কুলত পঢ়িবলৈ যায় নেপালৰ ৬৮ বছৰীয়া দুৰ্গা কামি

পথৰ দাঁতিত ভিক্ষা খোজা এজনী ছোৱালী আজি বাঙ্গালুৰুৰ দ্ৰুততম দৌৰবিদ সকলৰ অন্যতম

Add to
Shares
16
Comments
Share This
Add to
Shares
16
Comments
Share
Report an issue
Authors

Related Tags