EDITIONS
Asamiya

ভাৰত চৰকাৰক আদালতলৈ নিয়া এটি ন বছৰীয়া শিশু

Team Asamiya
8th Apr 2017
Add to
Shares
12
Comments
Share This
Add to
Shares
12
Comments
Share

উত্তৰাখণ্ডৰ ন বছৰীয়া ছোৱালী ঋদ্ধিমা পাণ্ডে শেহতীয়াকৈ বাতৰিৰ শিৰোনামলৈ আহিছে । বতৰ পৰিৱৰ্তন বিষটোক গুৰুত্ব সহকাৰে নোলোৱা বাবে তেওঁ ভাৰত চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে ৰাষ্ট্ৰীয় সেউজ প্ৰধিকৰণত গোচৰ তৰিছে ঋদ্ধিমাই । 

Image Source: Independent

Image Source: Independent


পৰিবেশ সম্পৰ্কীয় গোচৰবোৰ নিস্পত্তি কৰিবৰ বাবে ২০১০ চনত এই প্ৰাধিকৰণ  স্থাপন কৰা হৈছিল । ঋদ্ধিমাই প্ৰধিকৰণৰ আগত এইবুলি আবেদন জনাইছে যে পৰিবেশ সংৰক্ষণ মন্ত্ৰালয়ক কেইটামান বিষয়ত জৱাবদিহি কৰিব লাগে । কাৰ্বন ডাইঅক্সাইড নিৰ্গমনৰ হাৰ প্ৰতি দহ লাখত ৩৫০ ভাগ কম কৰিবলৈ বিশেষ আঁচনি লবলৈ চৰকাৰক নিৰ্দেশ দিবলৈ আহ্বান জনোৱা হৈছে এই আবেদনত ।

নিজৰ অভিভাৱকৰ যোগেদি এই আবেদন জনাইছে ঋদ্ধিমাই । তেওঁ লগতে চৰকাৰক বনাঞ্চল সংৰক্ষণ, জীৱাশ্ম ইন্ধনৰ ব্যৱহাৰ কমোৱা, ব্যাপক বনানীকৰণকে ধৰি কেইবাটাও বিষয়ত চৰকাৰক পদক্ষেপ লবলৈ আহ্বান জনাইছে । 

সেউজ গৃহ গেছ নিৰ্গমন ৰোধ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত আমাৰ চৰকাৰ ব্যৰ্থ হৈছে । ই পৰিবেশৰ প্ৰতি ভাবুকি কঢ়িয়াইছে । ইয়ে মোক আৰু আমাৰ পৰৱৰ্তী প্ৰজন্ম সমূহক প্ৰভাৱিত কৰিব । জীৱাশ্ম ইন্ধনৰ ব্যৱহাৰ কম কৰাৰ ক্ষেত্ৰত আমাৰ দেশৰ ব্যাপক সম্ভাৱনীয়তা আছে কিন্তু চৰকাৰৰ অমনোযোগিতাৰ বাবে মই সেউজ ন্যায়াধিকৰণৰ কাষ চাপিছো । তেওঁ কয় । 

উল্লেখযোগ্য যে কেগৰ ৩৪ তম প্ৰতিবেদনত পুনৰনবীকৰণযোগ্য শক্তিৰ ব্যৱহাৰ বৃদ্ধিৰ ক্ষেত্ৰত নিৰ্দ্ধাৰিত লক্ষ্যত উপনীত হোৱাত ভাৰত চৰকাৰ বিফল হৈছে । বতৰ পৰিৱৰ্তনৰ ক্ষেত্ৰত ৰাষ্ট্ৰীয় কৰ্মনীতিত এই লক্ষ্য সমূহ নিৰ্দ্ধাৰণ কৰা হৈছিল । 

কেন্দ্ৰীয় পৰিবেশ আৰু বন মন্ত্ৰালয় তথা কেন্দ্ৰীয় প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ বৰ্ডক ইতিমধ্যে ন্যায়াধীকৰণে জাননী জাৰি কৰিছে । ঋদ্ধিমাই কয় যে তেওঁ ডাঙৰ হৈ দেশৰ পৰিবেশ নীতি নিৰ্দ্ধাৰণৰ ক্ষেত্ৰত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিব খোজে । 

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

আপুনি ভাল পাব পৰা অন্যান্য কাহিনী 

ষ্টাৰ্টআপ আৰম্ভ কৰাৰ আগতে সকলো আইনী বিষয় স্পষ্ট কৰি লওক: শিৱ শ্ৰীনিৱাসন

গুৱাহাটী আৰু শ্বিলঙত হ'ব পূব ভাৰতৰ বৃহত্তম প্ৰযুক্তি ষ্টাৰ্টআপ শ্ব'কেছ Thrive30ৰ প্ৰাৰম্ভিক বাচনি

১২ এপ্ৰিলত বি বৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত 'বি প্লেন কণ্টেষ্ট'

Add to
Shares
12
Comments
Share This
Add to
Shares
12
Comments
Share
Report an issue
Authors

Related Tags