EDITIONS
Asamiya

মাকৰ কাৰণে ৫৫ ফুট গভীৰ কুঁৱা খান্দি উলিওৱা কিশোৰজন

Team Asamiya
30th Nov 2016
Add to
Shares
13
Comments
Share This
Add to
Shares
13
Comments
Share

কৰ্ণাটকৰ ছেট্টিছাৰা গাৱঁৰ ১৭ বছৰীয়া পৱন কুমাৰে খান্দি উলিয়ালে ৫৫ ফুট গভীৰ এটা নাদ । সদায় কামৰ পৰা আহি বহু দূৰৰ কুঁৱাৰ পৰা পানী আনিবলৈ যোৱা মাকৰ কষ্ট লাঘৱ কৰিবল বাবে তেওঁ এই কাম হাতত লৈছিল । 

Image : The Hindu

Image : The Hindu


পৱনৰ পিতৃ এজন ৰান্ধনি আৰু তেওঁৰ মাক নেত্ৰাৱতী এটা ছপাশালত শ্ৰমিক । আৰ্থিক দূৰৱস্থাৰ বাবে তেওঁলোকৰ হাতত কুঁৱা খান্দিবৰ সমল নাছিল । সেয়েহে তেওঁৰ মাকে সদায় সন্ধিয়া কামৰ পৰা আহি আধা কিলোমিটাৰ দূৰৰ এটা কুঁৱাৰ পৰা কেইবাবাৰো পানী আনিবলৈ যাব লাগিছিল । 

এজন স্থানীয় হাইড্ৰ'লজিষ্টৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি পৱনে কুঁৱা খন্দাৰ সঠিক স্থান নিৰুপণ কৰি তাত নিজেই কুঁৱা খান্ধিবলৈ আৰম্ভ কৰে । মাজতে মাত্ৰ তেওঁৰ হায়াৰ ছেকেণ্ডেৰী পৰীক্ষাৰ সময়ত দহ দিন তেওঁ কাম কৰা নাছিল । এই কুঁৱাটো তেওঁ ৪৫ দিনত খান্দি শেষ কৰে । প্ৰখৰ ৰদত পাথৰুৱা মাটিত কুঁৱা খন্দাটো সহজ নাছিল । কিন্তু ৫৩ ফুট খন্দাৰ পাছত যেতিয়া পানী বিৰিধি অহা দেখিলো তেতিয়া মোৰ মনলৈ এটা পূৰ্ণতাৰ ভাব আহিল । আৰু দুফুট খন্দাৰ পাছত কুঁৱাটোত পানী ওলাল ষ মই সুখী যে মোৰ মায়ে এতিয়া পানী আনিবলা দূৰলৈ যাব নালাগে ।

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

আপুনি ভাল পাব পৰা অন্যান্য কাহিনী

এখন নদী পৰিষ্কাৰ কৰা "ইক' বাবা" সন্ত বলবীৰ সিং

এক দম্পতিৰ প্ৰচেষ্টা: ভাৰতৰ প্ৰথমখন ব্যক্তিগত অভয়াৰণ্য

বিশ্বৰ কনিষ্ঠতম তবলাবাদক ত্ৰুপ্তৰাজ

ইঞ্জিনীয়াৰিঙৰ এই প্ৰৱক্তাজন আছিল ১৩ বছৰ স্কুলৰ মূখ নেদখা শিশু শ্ৰমিক

Add to
Shares
13
Comments
Share This
Add to
Shares
13
Comments
Share
Report an issue
Authors

Related Tags